Met Gala ve TikTok meselesi

Met Gala 2024’e sayılı gün kaldı.

6 Mayıs’ta gerçekleşecek galanın teması ve ünlü ev sahipleri aylar önce açıklandı.

Vogue’un efsane yayın yönetmeni, Conde Nast grubunun kreatif direktörü Anna Wintour ile birlikte galanın eş başkanlığını üstlenecek olan Bad Bunny, Chris Hemsworth, Jennifer Lopez ve Zendaya kıyafet kuralı olarak “Zamanın Bahçesi” temasını seçti.

Met Gala, Costume Instute Benefit olarak da biliniyor.

Moda dünyası ve New York’taki Metropolitan Museum of Art için son derece önemli olan galanın bu yılki onursal başkanları ise Loewe kreatif direktörü Jonathan Anderson ve TikTok CEO’su Shou Zi Chew.

Met Gala’da bu yıl katılanlar ve kıyafetlerden çok ses getiren ise Anna Wintour’un TikTok’u sponsor alması.

ABD’nin Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’a ağır yasal yaptırımları tartıştığı bir dönemde Anna Wintour’un platformu Met Gala gibi prestijli bir geceye dahil etmesi şimşekleri de üzerine çekmesine neden oldu.

Şimdi merakla beklenen TikTok CEO’su Shou Zi Chew’un geceye katılıp katılmayacağı.

Anna Wintour, her yıl gala için bir kıyafet teması da seçiyor. Bazen bu kıyafetler tarihi değer taşıdığı için eleştiriliyor.

6 Mayıs’ta gerçekleşecek Met Gala 2024’ün teması: “Zamanın Bahçesi”.

Bu durumda birçok vintage kıyafet göreceğimiz kesin.

Bir nev-i moda tarihine övgü de olacak bu yılki gala.

Söz konusu olan “Uyuyan Güzeller: Modanın Yeniden Uyanışı” sergisini de unutmamak lazım.

Sergide, daha önce kamuoyunda nadiren görülen bazı giysiler de dahil olmak üzere, Kostüm Enstitüsü’nün kalıcı koleksiyonundan alınan yaklaşık 250 parça yer alacak.

Müzenin yöneticisi Max Hollein, şunları söylüyor: “Bu yenilikçi gösteri, hayal gücümüzün sınırlarını zorlayacak ve bizi bir eserin birçok yönünü deneyimlemeye, güzelliğinin daha derin takdir edilmesine ve tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve sonuçta yeni bir deneyim kazanmaya davet edecek.”

17.yüzyıldan kalma İngiliz korsajlarından Phillip Lim, Stella McCartney ve Connor Ives gibi tasarımcıların 21. yüzyılda dikkatini çekenlere kadar ana sergi 400 yıllık bir tarihi kapsıyor.

Öne çıkan parçalar arasında Elsa Schiaparelli, Yves Saint Laurent, Christian Dior, Hubert de Givenchy ve diğer birçok ikonik moda yaratıcısının tasarımları yer alıyor.

Kostüm Enstitüsü’nden Sorumlu Wendy Yu ve serginin küratörü Andrew Bolton, şunları paylaşıyor: “Moda, bedenle bağlantısı nedeniyle en duygusal sanatsal formlardan biri. Hafıza ve duygularla dolu ve biz modayla büyük ölçüde duyularımız aracılığıyla ilişki kurarız. Bu serginin harekete geçireceğini umduğumuz şeylerden biri de modanın duyusal takdiri.”

Hatırlayacaksınız, Kim Kardashian’ın Marilyn Monroe’nun John F. Kennedy’nin doğum gününde giydiği tarihi değeri olan elbiseyi giymesi de geçen yıl çok eleştirilmişti.

Kimbilir belki de “Uyuyan Güzeller”in çıkış noktası bu tartışma oldu.

Bolton, serginin koleksiyondan bir daha asla giyilemeyecek kadar narin olan, tarihi açıdan önemli ve estetik açıdan güzel yaklaşık 50 parça etrafında yapılandırılacağını açıkladı.

Şimdi birçoğu, farkında olmadan asıllarını hatırlatan çağdaş moda eserleriyle birlikte sergileniyor.

Bolton, SHOWstudio’nun kurucusu, yapımcı Nick Knight’ı gösterinin görsel sunumu konusunda yaratıcı danışman olarak görevlendirdi, Balenciaga’da Demna ile yaptığı çalışmalarla tanınan sanatçı Sissel Tolaas da belirli önemli enstalasyonlara eşlik edecek kokular geliştirdi.

Serginin mekânsal düzenlemesi ise mimarlık firması Leong Leong tarafından The Met Tasarım Departmanı ile ortaklaşa tasarlandı.

10 Mayıs’tan 2 Eylül’e kadar Kostüm Enstitüsü’nde devam edecek olan sergi de belli ki gala kadar büyük ilgi çekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir